West Coast National Park – Park Narodowy Zachodniego Wybrzeża

Zanim zacznę o parku chciałam się pochwalić wywiadem na temat życia w RPA, którego udzieliłam Ośrodkowi Debaty Międzynarodowej w Gdańsku. To mój YouTubowy debiut – zapraszam do dawania kciuka w górę i komentowania 🙂 Okej, koniec dygresji!

Park Zachodniego Wybrzeża słynie przede wszystkim z kwiatów, które najlepiej obserwować w sekcji Postberg w sierpniu i wrześniu. A szkoda, bo ma on wiele pięknych widoków do zaoferowania nawet poza sezonem kwiatowym Co jeszcze można zobaczyć w tym parku? Dowiecie się z dzisiejszej notki!

Plan wycieczki

Teoretycznie ten park narodowy można odwiedzić podczas całodniowej wycieczki z Kapsztadu. Jest to tylko 1,5 godziny jazdy w jedną stronę. Trochę szkoda jednak nie zobaczyć innych rzeczy w tej okolicy np. nadmorskich miejscowości Yzerfontein czy Langebaan, centrum kultury San, !Khwa ttu czy prywatnego rezerwatu z safari, Buffelsfontein. Właśnie dlatego lepszym pomysłem jest zatrzymanie się w tej okolicy na weekend.

Wycieczkę warto planować biorąc pod uwagę, że park jest dość duży, więc na wizytę należy przeznaczyć mniej więcej pół dnia. Park jest otwarty od siódmej rano do siódmej wieczorem. Ma dwie bramy wjazdowe do plaży w Langebaan i zaraz obok Buffelfontein. Najlepiej wejść na stronę rezerwatu i zaplanować, co chcecie zobaczyć, żeby nie jeździć bez sensu. Pamiętajcie, że jest to rezerwat przyrody, czyli nie można zrywać kwiatów, niczego zabierać, a zwierzęta należy szanować.

Punkt informacyjny i restauracja w Geelbeek

Tutaj możecie dopytać się o wszystko, czego nie wiecie. Można przeczytać sporo na temat parku, ale też dowiedzieć się, co, gdzie i jak. Mapy, które dostajecie przy wjeździe są w miarę dobre, ale zwłaszcza mniejsze atrakcje może być ciężko znaleźć. Można też kupić tu coś do jedzenia i picia oraz znaleźć punkt obserwacji ptaków.

Budki do obserwacji ptaków

Dwie budki do obserwacji ptaków (bird hides) znajdują się niedaleko Geelbeek – jeden bezpośrednio obok, drugi około minutę jazdy stamtąd. Tutaj przyda się lornetka, bo gołym okiem niewiele zobaczycie. W takich budkach prosi się też o zachowanie ciszy i są specjalne “korytarze” wyciszające, zanim do takiej wejdziecie. Wszystko po to, żeby nie zakłócać spokoju zwierząt. Moim skromnym zdaniem najfajniejsze są flamingi i strusie, ale w parku jest ponad 100 gatunków ptaków.

Punkty widokowy Seeberg

Zaraz przy wjeździe do parku narodowego od strony Langebaan, jest punkt widokowy Seeberg. Daje on najlepsze widoki na cały rezerwat, w tym na lagunę. Dodatkowo w sezonie kwiatowym można w tym miejscu zobaczyć piękne kwiaty. Jest tam też maleńki domek z muzeum na temat tego miejsca. Do tego punktu widokowego można dojść pieszo, dojechać na rowerze górskim albo samochodem. Jeśli robicie to ostatnie bardzo uważajcie na zwierzęta przechodzące przez drogę, zwłaszcza żółwie.

Kwiaty w Postberg

Pamiętajcie, że ten kawałek parku jest otwarty tylko w sierpniu i wrześniu. Ludzie najczęściej robią tu rundkę samochodem, robią sobie kilka fotek z kwiatami i jadą dalej. Kwiaty są tu wyjątkowo piękne i jest to uważane za najlepsze miejsce, aby je podziwiać wiosną. Najlepsze nie oznacza, że jedyne. Jeśli przegapiliście te dwa miesiące w lipcu czy październiku też znajdziecie kwiaty w całym parku, a zwłaszcza w punkcie widokowym powyżej.

Piknik i wieloryby w Tsaarbank

Jeśli macie ze sobą lornetki z plaży w Tsaarbank można zobaczyć wieloryby w sierpniu i wrześniu. W tej części parku narodowego ludzie organizują sobie też pikniki.

Trekking i kolarstwo górskie

W parku jest ileś tras trekkingowych i szlaków dla kolarzy górskich. Niektóre można zacząć, kiedy się chce, ale niektóre szlaki wymagają nocowania w parku. Odsyłałam już do strony internetowej parku, ale właśnie tam jest najwięcej informacji. Dodatkowo jeśli wynajmiecie zakwaterowanie w okolicy niemal na bank znajdziecie tam folder informacyjny na temat parku.

Szlak Eve’s Footprint

Ten szlak to 30 kilometrów do przejścia w 2,5 dni. Dobra wiadomość jest taka, że jest to tzw. slackpacking. Oznacza to, że macie przewodnika, wasze rzeczy trafiają z miejsca na miejsce bez waszego udziału i jedzenie też jest ogarnięte. Zainteresowani? Tutaj znajdziecie więcej informacji na ten temat.

Sporty wodne

Ten park narodowy jest wokół zatoki, więc w niektórych miejscach dozwolone są sporty wodne typu kajakowanie, kitesurfing, surfing czy po prostu pływanie. Zaraz przed wjazdem do parku do strony Langebaan jest miejsce, gdzie można wypożyczyć różne sprzęty.

Zakwaterowanie

Powiedziałabym, że takie zakwaterowanie w parku narodowym to dla prawdziwych wielbicieli przyrody. Ja zawsze wolę poza – raz, że nie lubię być aż tak blisko przyrody za długo, a dwa, że trzeba to planować z duuuużym wyprzedzeniem. Miejsc jest mało, a amatorów takich atrakcji wielu. W tym parku jest jednak bardzo ciekawe zakwaterowanie na łódce, jeśli ktoś chciałby spróbować.

Na co uważać

To jest rezerwat przyrody i nie wszystkie zwierzęta są przyjazne. Z tych mniej fajnych są węże, skorpiony i pająki. To nie jest tak, że one są wszędzie i mimo że ja dużo łażę po górach widziałam ich przez lata zaledwie garstkę. Trzeba jednak mieć to na uwadze, bo niektóre są dość niebezpieczne. Patrzcie pod nogi jak chodzicie i nie schodźcie ze ścieżek, a wszystko będzie okej!

3 thoughts on “West Coast National Park – Park Narodowy Zachodniego Wybrzeża

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s