Chakalaka to potrawa południowoafrykańska, która na pewno wygrywa w konkursie na najfajniejszą nazwę. Dodatkowo chakalaka jest łatwa w przygotowaniu, smaczna i można ją jeść na różne sposoby.
W sklepach w RPA można ją znaleźć w puszce w trzech odcieniach ostrości: łagodną, średnio-ostrą i ostrą. W przepisie podam wskazówki jak osiągnąć, który efekt. Ze względu na dużą dostępność chakalaki w sklepach, rzadko przygotowuje ją się w domu. A szkoda, bo taka jest dużo lepsza!
Krótka historia chakalaki
Jak w przypadku wielu przepisów i z chakalaką nie do końca wiadomo, jak i gdzie ona powstała. Jedna z teorii mówi, że powstała w kopalniach niedaleko Johannesburga, gdzie pracownicy z Mozambiku mieszali ze sobą różne składniki z konserw, aby dodać je do papu. Pap to z kolei danie robione z gruboziarnistej mąki lub mąki kukurydzianej, bardzo popularne na kontynencie afrykańskim i znane tu pod różnymi nazwami.
Chakalaka: Składniki i inne szczegóły

Czas przygotowania: około pół godziny
Typ kuchni: wegańska
Liczba porcji: 6
Poziom trudności: łatwe
Składniki:
3 łyżki oleju
1 cebula – rozmiar zależy od tego, jak bardzo lubicie cebulę
2 małe papryczki chili – omińcie, jeśli chcecie zrobić wersję łagodną, dajcie jedną, jeśli średnio-ostrą i dwie na ostrą
2 ząbki czosnku
10-40 gramów imbiru – imbir dodaje ostrości, 10 g wystarczy, 20 to idealnie, a 40 to już jak naprawdę lubicie imbir
2 łyżki średnio-ostrego curry – curry możecie zamienić na łagodne… albo ostre
1 papryka czerwona
1 papryka zielona
1 papryka żółta
5 dużych marchewek
1 puszka krojonych pomidorów
2 łyżki koncentratu pomidorowego
1 puszka fasolki w sosie pomidorowym
Tymianek, pieprz i sól do smaku
Sposób przygotowania

1. Obierzcie marchewkę i zetrzyjcie ją na tarce. Przeciśnijcie czosnek przez praskę. Pokrójcie cieniutko papryczki chili, jeśli używacie. Pokrójcie cieniutko imbir (możecie go też zetrzeć) i wszystkie papryki.
2. Rozgrzejcie olej na patelni i wrzućcie na nią cebulę, aż zmięknie. Przełóżcie do garnka albo zostawcie, jeśli korzystacie z głębokiej patelni. Tylko pamiętajcie, że muszą tam się zmieścić wszystkie składniki!
3. Dodajcie chili, czosnek, curry, imbir, sól, pieprz i paprykę. Mieszajcie na średnim ogniu przez 5 minut.
4. Dorzućcie marchewkę. Dobrze wymieszajcie. Dodajcie koncentrat pomidorowy i pomidory. Znowu wymieszajcie.
5. Wszystko musi się gotować 5-10 minut. Mieszajcie co chwila, żeby nic nie przywarło do garnka/patelni.
6. Na koniec dorzućcie fasolkę w sosie pomidorowym i tymianek. Wymieszajcie i spróbujcie. Można dodać jeszcze sól i pieprz, a nawet imbir, wedle preferencji. Koniec.
Z czym to się je?

Jak już mówiłam standardowo chakalakę je się na ciepło z papem. Dobrze też smakuje z ryżem, z ziemniakami, a nawet z chlebem. Można ją wymieszać z tymi rzeczami, albo jeść osobno jako warzywo do posiłku. Niektórzy lubią ją też na zimno.
Zachęcam też do eksperymentowania z chakalaką, bo jej przygotowanie w samym RPA bardzo się różni w zależności od miejsca. Jeśli przygotujecie coś, co można dać na insta, to pamiętajcie, żeby mnie oznaczyć #magdawrpa.
Przepis wygląda ciekawie. Z pewnością spróbuję
LikeLiked by 1 person
Super! Koniecznie daj znać jak efekty 🙂
LikeLike